बागमती र नारायणी क्षेत्रमा बाढीको उच्च जोखिम, सतर्कता अपनाउन आग्रह

0
12

काठमाडौं । बाढी पूर्वानुमान महाशाखाले नारायणीको सहायक नदी  मर्स्याङ्दी, बिमल नगर जलमापन केन्द्रमा जल सतह सतर्कता तह पार गरेको र बढ्दो क्रममा रहेको जनाएको छ ।

बिहीबार बिहान ७ बजेको मापन अनुसार कार्णाली, महाकाली र यसका सहायक नदीमा पानीको बहाव स्थिर रहे पनि कोशी, नारायणी, बागमती र यसका सहायक नदीमा पानीको बहाब बढ्ने क्रममा रहेकोले तटिय क्षेत्र तथा आसपासका क्षेत्रहरुका बान्सिन्दालाई सतर्कता अपनाउन आग्रह गरेका छन् । महाशाखाका अनुसार आज कार्णाली, महाकाली र यसका सहायक नदीमा पानीको बहाव सामान्य रहने जनाएको छ ।

यस्तै, भोटेकोशी, सुनकोशी लगायत कोशीका सहायक नदीहरु तथा त्रिशुली, बुढीगण्डकी, मस्याङ्दी लगायत नारायणीका सहायक नदीहरुमा पानीको बहाव उल्लेख्य बढ्ने र केहीमा सतर्कता तह आसपास पुग्न सक्ने महाशाखाले पूर्वानुमान गरेको छ ।

यसैगरी पश्चि राप्ती, बबईमा बहाब सामान्य रहने, पूर्वी राप्ती र कन्काईमा जलाधारका केही सहायक नदीहरुमा मध्यम देखि भारी वर्षा भइ सतर्कता तह पार गर्न सक्ने अनुमान गरेको छ । यस्तै कमला र बागमती लगायतमा अत्याधिक वर्षाका कारण खतराको तह पार गर्न सक्ने पूर्वानुमान गरेको छ ।

महाशाखाले प्रदेश १ को इलाम, झापा, मोरङ, सुनसरी, पााँचथर, उदयपुर, धनकुटा, भोजपुर, तेह्रथुम, ओखलढुंगा, ताप्लेजुङ, संखुवासभा, सोलुखुम्बुका आसपास भएर बग्ने नदीहरुमा बहाब बढ्न सक्ने भएकोले आसपासका क्षेत्रमा सतर्कता अपनाउन आग्रह गरेको छ ।

यसैगरी प्रदेश २ को बारा, पर्सा, रौतहट, सर्लाही, महोत्तरी, धनुषा, सिरहा, सप्तरी आसपास भएर बग्ने नदीमा बहाब उच्च रहने बताएको छ ।  यस्तै बागमती प्रदेशको काठमाडौ, धादिङ, मकवानपुर, चितवन, सिन्धुली, नुवाकोट, रसुवा, सिन्धुपाल्चोक, दोलखा, रामेछाप, काभ्रेपलाञ्चोक आसपास भएर बग्ने नदीहरु बाढीको उच्च जोखिममा रहेको बताएको छ ।

यस्तै गण्डकी प्रदेशको गोरखा, लमजुङ, तनहुँ, कास्की, स्याङ्जा, म्याग्दी, पर्वत, बागलुङ, नवलपुर र लुवम्बनी प्रदेशको पाल्पा, गुल्मी, प्युठान, अघााखााँची, रोल्पा, दाङ र आसपास जिल्ला भई बग्ने स–साना नदीहरुमा पानीको बहाब उच्च रहने महाशाखाले पूर्वानुमान गरको छ ।

LEAVE A REPLY